SKUESPILLER CV

Her får du et lille udpluk af projekter, som jeg har medvirket i tidligere.

Bemærk:
CV'et opdateres altid løbende.


TEATER

  • Festen (Sort komediedrama) - PREMIERE: MARTS 2023
    Rolle: Christian
    Instruktør: Nanne Siff Rasmussen
    Arrangør: Teater Malstrøm

  • Café Paradis (Drama) - November 2022
    Rolle: Lille fyr / Direktør Svenningsen
    Instruktør: Youssef Agerbo Halabi
    Arrangør: Brejning Kulturforening

  • Familien der kunne tale om alt (Farce) - April / Maj 2022
    Rolle: Thomas
    Instruktør: Mads Lykke-Øster
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • Dracula - blod er livet (Gyserkomedie) - September / Oktober 2021
    Rolle: Jonathan Harker
    Instruktør: Christina Neumann Lindbæk Jensen
    Arrangør: Teater Malstrøm

  • Sonja fra Saxogade (Familieforestilling) - November / December 2020
    Rolle: Hr. Kragemose
    Instruktør: Michael Hansen
    Arrangør: Teater Malstrøm

  • Genstart (Drama) - Oktober 2020
    Rolle: Marduk
    Instruktør: Peter Andersen
    Arrangør Ungdommens Teater Vejle

  • Postnisserne på mærkerne (Julemusical) - December 2019
    Rolle: Over-Nisse-Post-Mester Stempelstraks
    Instruktør: Johnna Wennerwald
    Arrangør: Horsens Amatør Teater

  • Faderen (Naturalistisk drama) - November 2019
    Rolle: Doktor Östermark
    Instruktør: Julie Pedersen
    Arrangør: Horsens Amatør Teater

  • Køkkenelevatoren (Absurd drama) - Marts 2019
    Rolle: Gus
    Instruktør: Kim Kousgaard Jensen
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • Sømænd og Svigermødre (Lystspil) - Februar 2019
    Rolle: Bageren / Slagteren / Pastor Krans
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen og Youssef Agerbo Halabi
    Arrangør: Trekantsdrama

  • Dyrene i Hakkebakkeskoven (Familieforestilling) - November 2018
    Rolle: Mikkel Ræv
    Instruktør: Bende Dall-Hansen
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • Caféaften - Suppedas (Komedie) - Maj 2018
    Rolle: Adam
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen
    Arrangør: Ungdommens Teater Vejle

  • My Fair Lady (Musical) - Januar 2018
    Rolle: Jamie (og ensemble)
    Instruktør: Jens Frausing
    Arrangør: Vejle Musical Teater

  • Vejle Kabaret 2017: OMBygningen (Revy) - August 2017
    Instruktør: Erik Vestergaard
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • Kærlighed med det hele (Komediedrama) - Maj 2017
    Rolle: Torkild
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • Frode og Alle De Andre Rødder (Familieforestilling) - November 2016
    Rolle: Læreren
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • I teltet (Ungdomskomedie) - Juni 2016
    Rolle: Spejderleder John
    Instruktør: Steffan Rosendahl Nielsen
    Arrangør: Ungdommens Teater Vejle


FILM / TV

  • En skøn dag (Kortfilm) - Juni 2022
    Rolle: Lars
    Instruktør: Christian Lundqvist
    Producent: Medieskolerne Viborg

  • Konstanter & Varianter (Kortfilm) - Marts 2022
    Rolle: Manden
    Instruktør: Daniel Dahl
    Producent: Potemkin Film Masterclass

  • A Sunday at the Moon (Kortfilm) - November 2021
    Rolle: Månemanden
    Instruktør: Andreas D. Iversen
    Producent: N/A

  • Control Alt Delete (Kortfilm) - November 2021 (PREMIERE: 2023)
    Rolle: Ruben
    Instruktør: Lasse Gottlieb
    Producent: N/A

  • Ude af syne (Kortfilm) - November 2021
    Rolle: Jan
    Instruktør: Julia S. Jørgensen
    Producent: Medieskolerne Viborg

  • Where Did the Love Go? (Kortfilm) - Oktober 2021 (PREMIERE: TBA)
    Rolle: Lars Johannesen
    Instruktør: Bilal Hussain
    Producent: Bilal Productions Denmark

  • Dét med mor (Kortfilm) - Januar 2021
    Rolle: Jesper
    Instruktør: Helene Rosenfeldt Pedersen
    Producent: Medievidenskab v/ Syddansk Universitet

  • En mordsom aften (Kortfilm) - Oktober 2020
    Rolle: Radiovært
    Instruktør: Magnus Padkær
    Producent: Potemkin Film Masterclass

  • Kalopsia (Kortfilm) - September 2020 (Prisvindende kortfilm)
    Rolle: Manden
    Instruktør: Peter Veng
    Producent: Potemkin Film Masterclass

  • Spotless (Kortfilm) - September 2020
    Rolle: Igor
    Instruktør: Mike L. T. Jellesen
    Producent: Medieskolerne Viborg

  • Mr. White (Kortfilm) - Maj 2020
    Rolle: Mr. White
    Instruktør: Amalie Hermansen
    Producent: VIA Film & Transmedia

  • The Sky Over Nicolai (Sci-fi julekalender) - September 2019
    Rolle: Arcade Max
    Instruktør: Frederik Riis
    Producent: RAMA Picture & Sound

  • Lykkens øjne (Kortfilm) - September 2019
    Rolle: Hjemløs
    Instruktør: Viktor Andersen
    Producent: Medievidenskab v/ HF & VUC Fyn

  • Lykkeglimt (Kortfilm) - August 2019
    Rolle: Patrik
    Instruktør: Emma Lundsby
    Producent: Potemkin Film

  • Dragens Skæbne (afsnit 1, 4, 5) (Miniserie) - Juli 2019
    Rolle: Agent 1
    Instruktør: Kasper Jensen og Andres K. Olsen
    Producent: Breakzone Films

  • GG Horsens (afsnit 1) (TV-serie) - Maj 2019
    Rolle: Jurastuderende
    Instruktør: Morten Urup
    Producent: Wasabi Film

  • Kun på recept (Kortfilm) - September / Oktober 2018
    Rolle: Bo
    Instruktør: Alexander Aagaard
    Producent: Medieskolerne Viborg

  • Klinikken (Kortfilm) - Marts 2018
    Rolle: Tandplejer
    Instruktør: Fie Paulsen
    Producent: Potemkin Film

  • Løgn (Kortfilm) - Juli 2017
    Rolle: Klaus
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen


ØVRIGT

Inkluderer bl.a. reklamer, speak arbejde, totalteater o.a.

  • Det (Ens)omme Kollektiv 2: RadioAktiv (Radiosatire) - December 2022
    Rolle: Alle roller
    Instruktør: Mikkel Aarestrup
    Producent: Selvproduceret

  • Jul på Koldinghus (Total- og interaktionsteater) - November / December 2022
    Rolle: Slotsnissen Julius
    Instruktør: N/A
    Arrangør: Koldinghus (Kongernes Samling)

  • HiFi Klubben: Julekampagne 2022 (Nr. 1 - Nr. 2 - Nr. 3) (Reklamefilm) - Oktober 2022
    Rolle: Christmas Guy
    Instruktør: Rune Dueholm & Thomas Nielsen
    Producent: Iconika ApS

  • Erhverv Aarhus - 160 års jubilæum (Total- og interaktionsteater) - Oktober 2022
    Rolle: N.F.S. Grundtvig
    Instruktør: N/A
    Arrangør: Erhverv Aarhus

  • Sommer / Efterår på Koldinghus (Total- og interaktionsteater) - Juni / Juli / August / September / Oktober 2022
    Rolle: Biløber Jens Knudsen / Peder Schumacher Griffenfeld
    Instruktør: N/A
    Arrangør: Koldinghus (Kongernes Samling) / Museum Kolding

  • Eventyr på strøget / v VM i orienteringsløb (Total- og interaktionsteater) - Juni 2022
    Rolle: H.C. Andersen
    Instruktør: Bonnie Lykke
    Arrangør: Teater Figuletta

  • Det (Ens)omme Kollektiv 1: Komisk Stråling (Radiosatire) - Juli 2021
    Rolle: Alle roller
    Instruktør: Mikkel Aarestrup
    Producent: Selvproduceret

  • Det bedste ved dig / Top Bot (Speak) - April - Juni 2020
    Rolle: Max
    Instruktør: Frederik Riis
    Producent RAMA Picture & Sound

  • Max og Tundras Tidsrejse (Lydvandring) - Maj 2020
    Rolle: Absaskrubsalon
    Instruktør: Stine Elmbæk Jacobsen
    Producent: Storycatcher (i samarbejde med Holbæk Kommune)

  • 24 timer med Raven & Troy (Programserie) - Marts / April 2020
    Rolle: Mig selv (gæst)
    Producent: RAMA Picture & Sound

  • Politiker for en dag (Interaktivt medie) - Februar 2020
    Rolle: Udvalgsformand Morten Faust
    Instruktør: N/A
    Producent: Metronome Productions (i samarbejde med Folketinget)

  • HK Nybegynder (Reklamefilm) - Februar 2020
    Rolle: Mig selv (nybegynder)
    Instruktør: Mathias Hovgaard
    Producent: Entrance ApS (i samarbejde med HK) 

  • Renaissance Murder Mystery (Total- og interaktionsteater) - Januar 2020
    Rolle: Marshal Jakob
    Arrangør: World of Adventure

  • Shitty Robot Galla '19 (Total- og interaktionsteater) - Marts 2019
    Rolle: Undercover tjener
    Arrangør: Spinderihallerne, Vejle

  • Prison Ink 2018: Tattoo Convention (Total- og interaktionsteater) - Maj 2018
    Rolle: Sindssyg indsat
    Arrangør: FÆNGSLET Horsens (i samarbejde med Horsens Amatør Teater)

  • Julemandens Hus (Total- og interaktionsteater) - December 2017 + 18 + 19
    Rolle: Rassgat
    Arrangør: City Vejle

  • Halloween i Vejle (Total- og interaktionsteater) - Oktober 2016 + 17 + 18 + 19 + 20
    Rolle: Jens Munk - Spøgelseshunden
    Arrangør: City Vejle (i samarbejde med Ungdommens Teater Vejle og DYSTOPIA)