Jeg elsker nye udfordringer...

SKUESPILLER CV

Her får du et lille udpluk af projekter, som jeg har medvirket i tidligere.
Du kan også få et kig til, hvad der ligger i støbeskeen.


Bemærk: CV'et opdateres løbende, så kig med fra tid til anden ;)

TEATER

  • "Dracula - blod er livet" (Gyserkomedie) - September / Oktober 2021
    Rolle: Jonathan Harker
    Instruktør: Christina Neumann Lindbæk Jensen
    Arrangør: Teater Malstrøm

  • "Sonja fra Saxogade" (Familieforestilling) - November / December 2020
    Rolle: Hr. Kragemose
    Instruktør: Michael Hansen
    Arrangør: Teater Malstrøm

  • "Genstart" (Drama) - Oktober 2020
    Rolle: Marduk
    Instruktør: Peter Andersen
    Arrangør Ungdommens Teater Vejle

  • "Postnisserne på mærkerne" (Julemusical) - December 2019
    Rolle: Over-nisse-post-mester Stempelstraks
    Instruktør: Johnna Wennerwald
    Arrangør: Horsens Amatør Teater

  • "Faderen" (Naturalistisk drama) - November 2019
    Rolle: Doktor Östermark
    Instruktør: Julie Pedersen
    Arrangør: Horsens Amatør Teater

  • "Køkkenelevatoren" (Absurd drama) - Marts 2019
    Rolle: Gus
    Instruktør: Kim Kousgaard Jensen
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • "Sømænd og Svigermødre" (Lystspil) - Februar 2019
    Rolle: Bageren / Slagteren / Pastor Krans
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen og Youssef Agerbo Halabi
    Arrangør: Trekantsdrama

  • "Dyrene i Hakkebakkeskoven" (Familieforestilling) - November 2018
    Rolle: Mikkel Ræv
    Instruktør: Bende Dall-Hansen
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • "Caféaften - Suppedas" (Komedie) - Maj 2018
    Rolle: Adam
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen
    Arrangør: Ungdommens Teater Vejle

  • "My Fair Lady" (Musical) - Januar 2018
    Rolle: Jamie (og ensemble)
    Instruktør: Jens Frausing
    Arrangør: Vejle Musical Teater

  • "Vejle Kabaret 2017: OMBygningen" (Revy) - August 2017
    Instruktør: Erik Vestergaard
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • "Kærlighed med det hele" (Komediedrama) - Maj 2017
    Rolle: Torkild
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • "Frode og Alle De Andre Rødder" (Familieforestilling) - November 2016
    Rolle: Læreren
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen
    Arrangør: Vejle AmatørScene

  • "I teltet" (Ungdomskomedie) - Juni 2016
    Rolle: Spejderleder John
    Instruktør: Steffan Rosendahl Nielsen
    Arrangør: Ungdommens Teater Vejle

FILM / TV

Se en mere dybdegående oversigt over forskellige film- og tv opgaver her

  • "Where Did the Love Go?" (Kortfilm) - Oktober 2021
    Rolle: Lars Johannesen
    Instruktør: Bilal Hussain
    Producent: Bilal Productions Denmark

  • "Dét med mor" (Kortfilm) - Januar 2021
    Rolle: Jesper
    Instruktør: Helene Rosenfeldt Pedersen
    Producent: Medievidenskab v/ Syddansk Universitet

  • "En mordsom aften" (Kortfilm) - Oktober 2020
    Rolle: Radiovært
    Instruktør: Magnus Padkær
    Producent: Potemkin Film Masterclass

  • "Kalopsia" (Kortfilm) - September 2020 (Prisvindende kortfilm: Golden Short Film Festival 2020/21 - Experimental Short)
    Rolle: Manden
    Instruktør: Peter Veng
    Producent: Potemkin Film Masterclass

  • "Spotless" (Kortfilm) - September 2020
    Rolle: Igor
    Instruktør: Mike L. T. Jellesen
    Producent: Medieskolerne Viborg

  • "Mr. White" (Kortfilm) - Maj 2020
    Rolle: Mr. White
    Instruktør: Amalie Hermansen
    Producent: VIA Film & Transmedia

  • "24 timer med Raven & Troy" (Programserie) - Marts / April 2020
    Rolle: Henrik I. Gottfredsen / Mig selv
    Producent: RAMA Picture & Sound

  • "The Sky Over Nicolai" (Sci-fi julekalender) - September 2019
    Rolle: Arcade Max
    Instruktør: Frederik Riis
    Producent: RAMA Picture & Sound

  • "Lykkens øjne" (Kortfilm) - September 2019
    Rolle: Hjemløs
    Instruktør: Viktor Andersen
    Producent: Medievidenskab v/ HF & VUC Fyn

  • "Lykkeglimt" (Kortfilm) - August 2019
    Rolle: Patrik
    Instruktør: Emma Lundsby
    Producent: Potemkin Film

  • "Dragens Skæbne" (Miniserie) - Juli 2019
    Rolle: Agent 1
    Instruktør: Kasper Jensen og Andres K. Olsen
    Producent: Breakzone Films

  • "GG Horsens" (TV-serie) - Maj 2019
    Rolle: Jurastuderende
    Instruktør: Morten Urup
    Producent: Wasabi Film

  • "Kun på recept" (Kortfilm) - September / Oktober 2018
    Rolle: Bo
    Instruktør: Alexander Aagaard
    Producent: Medieskolerne Viborg

  • "Klinikken" (Kortfilm) - Marts 2018
    Rolle: Tandplejer
    Instruktør: Fie Paulsen
    Producent: Potemkin Film

  • "Løgn" (Kortfilm) - Juli 2017
    Rolle: Klaus
    Instruktør: Alexander Leo Christiansen

ØVRIGT

Inkluderer bl.a. totalteater, statistroller, reklamer, speakarbejde o.a.

  • "Max og Tundras Tidsrejse" (Hørespil) - Maj 2020 (PREMIERE TBA)
    Rolle: Tudsen Absaskrubsalon
    Instruktør: Stine Elmbæk Jacobsen
    Producent: Erindringsfilm (i samarbejde med Holbæk Kommune)

  • "Politiker for en dag" (Interaktivt medie) - Februar 2020 (PREMIERE TBA)
    Rolle: Udvalgsformand Morten Faust
    Instruktør: TBA
    Producent: Metronome Productions (i samarbejde med Folketinget)

  • "HK Nybegynder" (Reklamefilm) - Februar 2020
    Rolle: Mig selv (nybegynder)
    Instruktør: Mathias Hovgaard
    Producent: Entrance ApS (i samarbejde med HK) 

  • "Renaissance Murder Mystery" (Total- og interaktionsteater) - Januar 2020
    Rolle: Marshal Jakob
    Arrangør: World of Adventure

  • "Shitty Robot Galla '19" (Total- og interaktionsteater) - Marts 2019
    Rolle: Undercover tjener
    Arrangør: Spinderihallerne, Vejle

  • "Prison Ink 2018: Tattoo Convention" (Total- og interaktionsteater) - Maj 2018
    Rolle: Sindssyg indsat
    Arrangør: FÆNGSLET Horsens (i samarbejde med Horsens Amatør Teater)

  • "Julemandens Hus" (Total- og interaktionsteater) - December 2017 + 18 + 19
    Rolle: Rassgat
    Arrangør: City Vejle

  • "Halloween i Vejle" (Total- og interaktionsteater) - Oktober 2016 + 17 + 18 + 19 + 20
    Rolle: Jens Munk - Spøgelseshunden
    Arrangør: City Vejle (i samarbejde med Ungdommens Teater Vejle og DYSTOPIA)